طرح درس 8 آسمان در شب علوم
نمونه طرح درس روزانه 8 آسمان در شب علوم پایه چهارم ابتدایی در 2 صفحه با فرمت ورد و پی دی اف تهیه و تنظیم شده است ما بطور نمونه قسمتی از متن این طرح درس روزانه آسمان در شب را در قسمت زیر قرار خواهیم داد.
طرح درس 8 آسمان در شب علوم چهارم دبستان
آشنایی با شکل های مختلف ماه آشنایی با را ه های مطالعه فضا | طراح: هدف کلی: |
*شناختی: با مفهوم ماه قمری آشنا شود. با شکل های مختلف ماه در طول یک ماه قمری آشنا شود. چگونگی مطالعه فضا را بیاموزد. *مهارتی: بتواند شکل های مختلف ماه را مشاهده و رسم کند. *نگرشی: آفرینش ماه و فواید و زیبایی های آن را قدر بداند. نسبت به چگونگی مطالعه ستاره ها و سیاره ها علاقه نشان دهد.
|
اهداف جزیی: |
تصویر حالت های مختلف ماه، فیلم آموزشی در مورد مشاهده فضا با تلسکوپ و سفر انسان به کره ماه، کتاب، کارت گروه بندی. |
مواد و وسایل کمک آموزشی: |
ساختن گرایی، پرسش و پاسخ، نمایشی. | روش تدریس |
انتظار می رود که دانش آموز: تفاوت سیاره و ستاره را بداند. با منظومه شمسی آشنا شده باشد. تعریف سال خورشیدی و ماه قمری را بداند. |
رفتار ورودی: |
قسمت اول: شکل های گوناگون ماه گام اول: درگیر کردن ابتدا تصاویر مختلف ماه را به دانشآموزان نشان می دهیم و از آنها می خواهیم که با هم گروهی های خود مشورت کنند و بگویند چرا تصویر ماه همیشه به یک شکل نیست؟ گام دوم: کاوش |
ارائه درس جدید |
دانش آموزان با مشاهده و مقایسه تصاویر مختلف ماه با هم مشورت میکنند. گام سوم:تشریح هر کدام از دانش آموزان نظر خود را درمورد دلیل تفاوت شکل ماه در روزهای مختلف یک ماه بیان می کنند. مثلا: 1- چون طول روزها متفاوت است 2- چون میزان نوری که از خورشید به ماه می تابد متفاوت است و…. گام چهارم:بسط و گسترشدر این قسمت با تاکید بر نکات درستی که که توسط دانشآموزان بیان شدند و تصحیح ایرادات آن ها به این نکته اشاره میکنیم که چون ماه از خودش نوری ندارد و نور آن حاصل نور خورشید است همواره نیم کره ای از آن که رو به خورشید است روشن می شود ولی به علت تغییرگردش ماه حول زمین و تغییر زاویه آن نسبت به زمین و خورشید، سطح روشن قابل مشاهده آن تغییر میکند و به این ترتیب تصویر حالت های مختلفی که ممکن است ایجاد شود را به آنها نشان می دهیم. گام پنجم: ارزشیابی و جمع بندیبه صورت تصادفی دلیل تغییر شکل ماه را از چند تا از دانش آموزان می پرسیم و از دوتا از دانش آموزان می خواهم به مطالب را جمع بندی کنند.
قسمت دوم: راه های مطالعه فضا از دانش آموزان می پرسم که به نظر شما چطور می توانیم بفهمیم در فضا چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ بعد از فکر کردن و مشورت، از آنها می خواهیم پاسخ خود را بیان کنند.سپس با تصحیح و تایید نظرات درست به رصدخانه و فعالیت ستاره شناسان اشاره کرده و در نهایت نیز فیلمی از سفر انسان به کره ماه برای آنها پخش می کنیم .
|
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.